Pojem minimalizmus sa uchytil v móde, umení, ale aj v bývaní. Neuchytil sa však len tento pojem, ale aj to, čo predstavuje, a teda prirodzenú jednoduchosť, ktorá pôsobí veľmi sympaticky až elegantne. Zároveň však môžeme vravieť aj o životnom štýle alebo akejsi duchovnej stránke, a teda pozitívnom vplyve tohto štýlu na naše vnútro. Je ale pravda, že ak sa týmto štýlom alebo prevedením domácnosti chcete riadiť, musíte mať k nemu určitý cit a počítať s tým, že pestrosť a bohatosť nahradí jednoduchá, no pritom elegantná stránka a dostatok voľného priestoru.
· Minimalizmus tak možno pre niektorých môže pôsobiť chladne, pre iných zasa ako istá očista a pocit uvoľnenia na čele s poriadkom a jednoduchou usporiadanosťou, v akej nie je nič navyše respektíve nič, čo by zbytočne zavadzalo a mýlilo náš priestor. Minimum doplnkov, minimum farieb, no pritom estetické prevedenie, ktoré vyvoláva nenútený kľud.
Minimalistické prevedenie interiéru sa môže týkať i voľby toho správneho nábytku a jeho materiálu a celkové prispôsobenie vlastnostiam, ktoré som opísal vyššie. Začať tak môžeme napríklad tým, že vyberieme sklenene dvere na mierubez motívu, pričom spoločnosť nám bude robiť len číre kalené sklo, ktorá však má silné estetické vlastnosti a v podobnom štýle môžeme prispôsobovať všetko ostatné. Je to však iba jeden tip, minimalizmus samozrejme môžete zamerať aj iným smerom a kľudne aj na iný materiál, no opísaný príklad by bol celkom dobrým a výstižným riešením.
Typickými znakmi minimalistického interiérusú vzdušnosť, veľké priestory s dostatkom miesta, dominancia len pár druhov nábytku a dizajnu, jednoduchosť tvarov a zariadení, neutrálne farby, prirodzená priepustnosť svetla, prehľadnosť, čisté línie, modernosť a elegancia.
V prípade materiálu je však takisto dovolená ich kombinácia napríklad drevo so sklom a podobne, pričom základom je určitý paradox, teda nenápadnosť, ale na druhej strane nenútená a prirodzená krása, ktorú si skrátka všimnete.