Ako bude vyzerať vaša budúca stavba? Teda v prípade, ak máte v pláne postaviť nejaký svoj vysnívaný projekt, napr. rodinný dom, tak určité základné predstavy už určite máte a možno premyslených aj niekoľko zaujímavých detailov. Pokiaľ tomu ale tak nie je alebo chcete mať istotu, že takýto plán má skutočne funkčnú perspektívu, poraďte sa so skúseným odborníkom, akým je v tomto prípade architekt.
Kedy využijete jeho služby?
Táto rada platí pre obidva prípady. Vtedy, ak hľadáte nejakú zaujímavý inšpiráciu a štýl pre vašu stavbu, architekti väčšinou majú dostupné portfólio svojich realizovaných projektov a každý z týchto odborníkov má svoj vlastný, špecifický štýl stavieb a návrhov (alebo interiérových a exteriérových prevedení). Lenže osloviť ich môžete práve aj vtedy, ak máte jasnejšiu predstavu o štýle vašej budúcej stavby, no celkom pochopiteľne by ste potrebovali profesionálnu radu.
Toto je zásadný krok. Pretože aj keď si to spočiatku asi nemyslíte, tak skúsení architekti dokážu nájsť a upraviť ešte mnohé detaily, v neposlednom rade vedia navrhnúť napríklad ekonomicky výhodnejšie riešenia, možnosť pri stavbe domu (alebo pri bývaní v ňom) šetriť finančnými nákladmi, dokážu vyriešiť otázku spotreby tepla a energií, takisto navrhnúť úpravy k tomu, aby mala stavba napríklad dlhšiu životnosť. Toto sú jedny zo zásadných krokov, prípadne vám odborník dokáže poradiť ešte s mnohými ďalšími dôležitými detailmi.
Ktorého architekta si ale nakoniec vybrať?
Pretože dnes ich vďaka internetu dokážete behom chvíle nájsť a kontaktovať hneď niekoľko. A áno, nebojte sa prezerať si weby viacerých architektov, prípadne aj viacerých z nich osloviť. Nakoniec však budete musieť vybrať iba jedného. Preto sa v skratke držte týchto bodov:
- Štýl projektov konkrétneho architekta (odráža jeho štýl vaše predstavy alebo vôbec?) Prezrite si jeho portfólio.
- Nezabudnite si prezrieť dostupné referencie na túto osobu, zistite si názory ľudí, s ktorými už spolupracoval.
- Cena (cenová dostupnosť jeho služieb a vaše finančné možnosti).