Kúpa pozemku je veľkým krokom v živote človeka. Hlavne vtedy, keď uvažuje o kúpe stavebného pozemku, na ktorom by chcel v blízkej alebo ďalekej budúcnosti niekedy postaviť svoj vlastný dom. Takýto výber pozemku dá zabrať nielen samotnému človeku, ale o to horšie, ak sa potrebujú dohodnúť na kúpe pozemku dvaja ľudia. Dvaja ľudia, ktorí spolu chcú žiť a bývať asi aj do konca života.
Pri kúpe pozemku sa môžete stretnúť s rôznymi problémami. Vypichla som niektoré z nich:
- Večným problémom slovenských pozemkov je to, že nie sú vysporiadané. Často krát nájdeme na katastrálnej mape, že pozemky mali ešte naši dááávni predkovia a vôbec nie sú prededené na nové generácie alebo prepísané na mladšie generácie. Potom, keď má niekto záujem o takýto pozemok, tak je to ako boj s veternými mlynmi. Radšej sa ho vzdá, pretože taký proces otvárania dedičských konaní môže trvať dosť dlho. A návrh na prededenie ani nemôže podať daný človek, ktorý chce pozemok kúpiť, ale ľudia potomkovia daného človeka, na ktorý je pozemok napísaný. A to sa nechce každému, veď ľuďom je v podstate jedno, či majú niečo alebo nemajú. Vy chcete kúpiť, tak si to vraj máte vybaviť. Ale to sa nedá.
- Okrem toho bývajú na jednej parcele viacerí majitelia. Keď narazíte na parcelu, ktorá má len troch – štyroch vlastníkov, nebodaj len jedného, tak sa môžete veeeľmi tešiť. Priam môžete skákať do nebies, pretože sú parcely, ktoré majú aj dvadsať vlastníkov.
- Parcely bývajú často dosť nezmyselne rozdelené do úzkych a dlhých pásov. Na takomto páse nepostavíte dom. Prípadne, keď ho aj postavíte, tak nebudete mať veľa priestoru okolo domu, ale iba za a pred. Je to dosť nezmyselne navrhnuté a potom musíte odkupovať viacero parciel, aby ste mali aký taký pozemok, ktorý sa dá dobre a logicky rozvrhnúť. No, len pri tom musí človek siahnuť hlbšie do vrecka.