Čo je to trestný čin podvodu, vie asi každý. A niektorí z vás si tiež uvedomujú, že podvodníci sa v mnohých prípadoch neštítia vôbec ničoho, len aby dosiahli svoj cieľ. Spravidla sú to takí zbabelci, že cielia na slabé stránky ľudskej povahy a na osoby, ktoré sa nemôžu brániť, alebo len s veľkými ťažkosťami. Podvodov existujú stovky, možno tisíce typov a jedným z nich je aj vydávanie sa za falošného advokáta či exekútora.
Môže to prebiehať napríklad tak, že vám niekto telefonicky oznámi, a to pomerne ostrým a výhražným hlasom, aby využil moment prekvapenia a vystresoval vás, že dlhujete nejakú vysokú pohľadávku, napríklad nájomné, zálohy na energie, platby za zdravotné poistenie, a že ak neuhradíte istú sumu na „nejaký“ účet, bude nutné vás vysťahovať z bytu a vykonať exekúciu majetku.
Seniori – veľmi častou obeťou týchto odporných činov sú seniori. Ak máte práve vy seniorov v rodine, či už bývajú s vami alebo vo svojom dome, porozprávajte sa s nimi na túto tému, aby ak sa nejaký podvodník objaví (po telefóne alebo dokonca osobne pri dverách), okamžite kontaktovali vás, aby ste mohli zasiahnuť a situáciu overiť. Seniori by tiež nemali cudzie osoby púšťať do svojho bytu, maximálne potom, čo ich osobne navštívite a budete tu s nimi prítomní.
Právna pomoc – ak budú podvodníci skúšať podobnú taktiku aj na vás, a nezabudnite, že môžu využívať falošné mená i tituly, najmä právnické, čo najskôr kontaktujte svojho právneho zástupcu, napríklad právnika v Banskej Bystrici https://www.lexante.sk/lexante-banska-bystrica.html. Právnici dokážu vhodne poradiť, ako ďalej postupovať, v žiadnom prípade nikam neposielajte žiadne peniaze, a dbajte právnických rád, aby ste si neskomplikovali život. Váš skutočný právny zástupca (nie falošný) sa tiež postará o to, aby sa začalo trestné stíhanie osôb podozrivých zo spáchania podvodu a pravdepodobne do celej kauzy bude zasvätená aj polícia. Podvodníkov sa teda neobávajte a trvajte na ich vyhľadaní a spravodlivom potrestaní.